Beykoz

Bir Boğaziçi semti olan Beykoz, İstanbul'u ziyaret edenleri kendine meftun eden bir yerleşim merkezidir. Beykoz, İstanbul'un bir sayfiye yeri olmasının yanında bu şehrin tarihsel kronolojisinde de önemli bir yere sahiptir. İstanbul'un fethinde mihenk taşı olan Anadoluhisarı buradadır.

 

Zengin bitki örtüsü, mesire yerleri, bereketli toprakları deniz ve güneşiyle doğayla bütünleşmiş yapısı, Beykoz'u İstanbul'un gözdesi yapmaktadır. Temiz su kaynakları, Ahmet Midhat Efendi'nin gayretleri sonucu İstanbul'a lezzetli su sunmuştur yıllar boyu. Ormanları sayesinde temiz hava ve oksijen kaynağı, kaliteli yaşamın merkezi halindedir. Balıkçılığı, nefis yoğurdu, bostanlarındaki enfes sebzeleri, evlerimizi süsleyen Beykoz işleri de kültürümüze zenginlik katmıştır. 

 

İşte bumirası ve zengin kültürümüzü, geçmişten günümüze, bu muhteşem güzelliğe tanıklık ettiğmiz seyyahların çizmiş olduğu gravürler, dünyanın dört bir tarafına giden kartpostallar ve geçmişin tanıkları fotoğraflarla Beykoz'un tarihi güzelliklerini görsel bir şölenle sizlere sunmak istedik. Yaşayan ve yaşatan kent Beykoz'un kültür sanat dünyasına kazandırdığımız bu önemli eserin hakettiği ilgiyi göreceği ümidiyle, emeği geçen herkesi ayrı ayrı tebrik ederim.

 

Yücel Çelikbilek / Beykoz Belediye Başkanı

Dörtbudak Yayıncılık ve Matbaa Hizmetleri © Tüm Hakları Saklıdır